
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.0104 mm |
| Width | 5.0038 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8034 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 40.96 MHz |
| Frequency Stability | 25 ppm |
| Load Capacitance | 50 pF |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Current | 40 mA |
| Type | XO (Standard) |
| Output Format | HCMOS, TTL |
| Base Resonator | Crystal |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Supply Current | 40 mA |
Stock: 925
Distributors
pcbx
Unit Price$1.06353
Ext.Price$1.06353
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.06353 | $1.06353 |
| 10 | $0.84467 | $8.44670 |
| 25 | $0.81881 | $20.47025 |
| 50 | $0.79374 | $39.68700 |
| 100 | $0.76944 | $76.94400 |
| 300 | $0.75039 | $225.11700 |
| 500 | $0.73182 | $365.91000 |
| 1000 | $0.65744 | $657.44000 |
| 3000 | $0.64055 | $1921.65000 |
| 5000 | $0.62410 | $3120.50000 |
| 10000 | $0.56340 | $5634.00000 |
